logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

1. číslo vychází 23. října 

Německé Weihnachten

Při práci na obrázkovém německém slovníčku jsme zjistili, že české Vánoce a německé Weihnachten jsou si velmi podobné. Našli jsme ale i pár rozdílů, o které se s vámi chceme podělit.

Prvním z rozdílů jsou krušnohorské pyramidy. Místo betlémů se staví v Německu dřevěné pyramidy. Postavičky jsou v nich stejné jako v českých betlémech. Ve spodním patře jsou zapálené svíčky, jejich teplo stoupá nahoru a otáčí velkou vrtulí. Původ pyramid je spjatý s krušnohorským zvykem, kdy se do kostelů či domácností nosily zelené větve. Ty se pak stavěly do pyramid a nahoře lidé rozsvěcovali svíčky.

Veliký rozdíl je také v jídle. Jejich vánoční kuchyně nabízí spoustu pokrmů z ryb, jako jsou pečená štika, candát, kapr a podobně. Nejoblíbenější je ale husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovými knedlíky s jablky a slaninou. Jako další se na jejich stole nachází konšelská mísa, která se skládá z kousků vepřové pečeně, kachny, husy, krůty, uzeného masa a smetanových klobás. Nechybí taky ovocná mísa s příchutí likéru, nebo vánoční pečivo. Ať už jsou to skořicové hvězdičky nebo rozinková štola. Od 18. století se na území celého Německa peče vaječné cukroví, jemuž se nejčastěji říká Springel. Na závěr bývá jablečný závin s kompotovými třešněmi.

Štědrý večer slaví jako u nás 24. prosince, ale dárky děti rozbalují až ráno 25. prosince pod bohatě zdobeným stromečkem. Za krásný zvyk zdobení vánočního stromečku můžeme děkovat právě Německu. V 18. století si německé rodiny pořizovaly papírové nebo ze dřeva vyřezávané stromečky. Teprve později si Němci začali domů nosit živé stromky. Vánoční stromeček bývá nazdoben podobně jako u nás, nejčastěji barevnými ozdobami a svítícími svíčkami. Německo má ještě jedno prvenství, tím jsou skleněné vánoční ozdoby. Původní výroba je známá už od 16. století. Tradičními ozdobami jsou však sláma a sušené ovoce. Do německé vánoční domácnosti patří i jesličky. Němci rádi zdobí nejen vánoční stromky ve svém obýváku, ale pokud možno i keře a stromy před domem. Řetězy z barevných světel mívají také v oknech a na balkonech.

A teď se ještě vrátíme k těm dárkům. Pod stromeček je dává nejen Christkind neboli Ježíšek, ale i vánoční duch jménem Weihnachtsmann, který má zrzavé vlasy a vousy, nosí plášť s kapucí a cestuje na osedlaném divokém větru.

Anna Lamplotová, 8. ročník


 vanoce nemecky01

Autoři: Věra Púčková. Adéla Rapantová, David Křeháček

vanoce nemecky02

Autoři: Alžběta Urbancová, Martin Budík, Petr Vydra

vanoce nemecky03

Autoři: Martin Strieženec, Anna Lamplotová, Michaela Jurásková, Miroslav Přibyl


Zpracovali žáci 8. ročníku s Mgr. Hankou Staňovou

 

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu