logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

1. číslo                                                        2. číslo

papky 1cislo stránka001papky 2cislo strnka001

Na medvědí téma

Datum: leden 06, 2019. Kategorie: Galerie.

Rozhovor s paní učitelkou Annou Šebestovou

Datum: prosinec 18, 2018. Kategorie: Rozhovory.

Perníčky s vanilkovou Hraškou

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Vaření.

Šachový turnaj

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Reportáže.

Kočičí bezdomovci v zimě

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Literatura.

Hřejivá čočková polévka

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Vaření.

Kam zmizel sníh?

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Literatura.

Superrychlá pizza

Datum: prosinec 16, 2018. Kategorie: Vaření.

Stop zbytečným plastům

Datum: prosinec 14, 2018. Kategorie: Literatura.

Divoké sny

Datum: prosinec 14, 2018. Kategorie: Galerie.

Malované zpívání

Datum: prosinec 14, 2018. Kategorie: Galerie.

Jak si Pat a Mat koupili vánoční stromeček

Datum: prosinec 10, 2018. Kategorie: Literatura.

Vánoční balení

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Tvoření.

Vánoční cukroví

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Galerie.

Netradiční vločky

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Tvoření.

Povídka s názvem: "15.3.2016"

Datum: prosinec 03, 2018. Kategorie: Literatura.

Nepečený jablečný dort 

Datum: prosinec 02, 2018. Kategorie: Vaření.

Náramky přátelství

Datum: listopad 22, 2018. Kategorie: Tvoření.

Kefírové muffiny

Datum: listopad 20, 2018. Kategorie: Vaření.

Hlívový guláš

Datum: listopad 20, 2018. Kategorie: Vaření.

Dýně

Datum: listopad 18, 2018. Kategorie: Galerie.

Ježci

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Abstrakce

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Kočky

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Listy z čajových sáčků

Datum: listopad 08, 2018. Kategorie: Galerie.

Čarodějnice

Datum: listopad 02, 2018. Kategorie: Galerie.

Zmírnění klimatické změny o Vánocích

Vánoce jsou pro nás dny radosti a rodinné společnosti. Lidé se navzájem obdarovávají, ale nemusíme dávat dary jen lidem, ale i našemu životnímu prostředí. A to tím, že snížíme svou produkci CO2.

Nemusíme vymýšlet složitá řešení, stačí se zaměřit na běžné vánoční činnosti. Můžete koupit i úsporné žárovičky jako dekoraci na stromeček. Dále můžete po svátcích zrecyklovat balicí papír, který bude znovu použit. A co se týče pečiva, existuje jednoduchá vychytávka. Stačí, když začnete s pečením cukroví nejméně náročného na teplo a skončíte s cukrovím na teplo náročnější. Tím zabráníte přehřívání trouby. Tak vidíte, že to není přeci tak těžké zapojit se do záchrany Země i o Vánocích? Pokud se každý zapojí, budeme mít šanci na čistší Vánoce i jiné dny. Přeji krásné a čisté svátky.

Martin Budík


Zapojili jsme se do soutěže CO2 liga, která se zaměřuje na klimatickou změnu a její možné zmírnění. Pomocí uhlíkové kalkulačky jsme se dověděli, kolik CO2 vyprodukujeme ročně za bydlení, dopravu, stravování a také tím, kolik odpadu vytřídíme a kolik ne. Ve výchově ke zdraví jsme se o tomto tématu bavili a snažili se přijít na to, jakým způsobem bychom naši uhlíkovou stopu snížili. Dostali jsme se až k blížícím se Vánocům. Ve vánočním čase se naše uhlíková stopa zvětšuje. A proč? Protože zatěžujeme elektrárny všemožným osvětlením našich domů, přetápíme naše domy a kupujeme neskutečné množství potravin, které nemáme šanci sníst. Ano, osvětlení a jídlo k Vánocům patří, ale všeho s mírou. Zkusme naši planetu obdarovat tím, že se posnažíme snížit emise CO2, když už jsou ty Vánoce.

Alžběta Urbancová


 Ve výchově ke zdraví jsme si zkusili vypočítat naší uhlíkovou stopu pomocí uhlíkové kalkulačky. Zjistili jsme, kolik oxidu uhličitého vyprodukujeme ročně za bydlení, dopravu, potraviny a odpad. Teď jsme dostali další úkol. Vymyslet jak uhlíkovou stopu zmírnit a seznámit vás s tímto tématem.

Tím, že využíváme elektřinu, tepelná čerpadla, pálíme dřevo, jezdíme auty či hromadnou dopravou, kupujeme spousty potravin nebo oblečení, se podílíme na tvorbě oxidu uhličitého, který poté odchází do atmosféry a přispívá ke změnám klimatu. Je jasné, že v dnešní době nejde plně zrušit lidské činnosti, které vytvářejí CO2. Ale můžeme je alespoň omezit. Můžete chodit víc pěšky! Spoustu lidí jezdí auty i na malinkaté vzdálenosti. Choďte pěšky do obchodů, do školy nebo na úřad. Jednak to přispěje vašemu zdraví a jednak k zmírnění tvorby oxidu uhličitého. Pokud to přece jenom máte trošku dál, ve větších městech jezdí hromadná doprava. Je lepší, aby třicet lidí jelo jedním dopravním prostředkem, než aby každý z nich jel jedním autem. Nebuďte křečci! Nepřeplňujte si své ledničky jídlem a pak nevyhazujte zkažené potraviny. Nakupte si jen tolik, co sníte nebo opravdu potřebujete. Šetřete elektrickou energií! Nesviťte v místnostech přes den, nebo kde nikdo není. Když máte v místnosti více světel, nesviťte všemi naráz ale jen tím, které nejvíce potřebujete. Pokud máte elektrická topení tak je na noc ztlumte, nebo úplně vypněte a otevřete si okno, bude se vám spát líp (pokud venku nemrzne, to by vám pak asi byla velká zima).

A co teprve teď na Vánoce! Určitě nakupujete spousty jídla a pečete spousty cukroví. V Štědrý den by se měl držet půst a pak si večer dát postní štědrovečerní večeři. A také dárky. Už jen dovoz objednaného dárku vypustí do ovzduší CO2. Hodně krásných dárků se dá vlastnoručně vyrobit z toho, co máte doma, nebo najdete v přírodě. Nechci tím říct, že byste neměli kupovat žádné dárky a všechno vyrobit. Ale když nevíte co koupit, nebo si nejste jistí, stačí vymyslet něco kreativního, co každého potěší a zahřeje u srdíčka.

Musí se vám aspoň trošku chtít pomoct naší planetě a dalším generacím. Hlavně si neříkejte, že jeden člověk nic nezmění. Za prvé, když si to řekne každý, opravdu se nic nezmění a za druhé změní, alespoň myšlení druhých lidí.

Anna Lamplotová


Vánoce: svátek klidu a míru, hojnosti a pokoje, ale také svátek dobrého jídla. O vánočních svátcích je největší spotřeba a nedostatek jídla. Lidé nakoupí více jídla, než spotřebují a zbytek, který neupotřebí, potom vyhazují. Při takovém plýtvání jídla a to hlavně ve městech vzniká největší množství Co2 za rok. Toto plýtvání je zbytečné, nepotřebné, a hlavně ničemu nepřispívá. Spíše naopak. Lidé by si měli uvědomit, že čím více budou plýtvat, tím více budou napomáhat k pomalému, ale jistému zániku lidstva. Proto by měli krotit svoji nákupní horečku a více se uskromnit. Napomůžou tím menšímu množství tvoření Co2 a zároveň si nebudou řezat větev pod nohama.

Michal Ševčík


Vánoce jsou plné radosti. O Vánocích je velká spotřeba elektřiny, kvůli svítícím světélkům a přetopeným domácnostem. Můžeme zmírnit CO2 tím, že nebudeme zbytečně mít přetopené domácnosti a zbytečně mít přes den zapnutá světélka. O Vánocích se spotřeba elektřiny zvyšuje kvůli vánočním výzdobám. Můžeme mít méně výzdoby na Vánoce? Odpověď zní ano. Méně výzdoby může být hezčí a šetrnější k životnímu prostředí. Přeplácané domy obdobami jsou nešetrné i zbytečné. A méně výzdoby nám sníží spotřebu energie, takže i ušetříme.

Miroslav Přibyl


O Vánocích je největší spotřeba elektřiny kvůli vánoční výzdobě. Díky účasti v CO2 lize můžeme spotřebu zmírnit. Přes den a noc zbytečně nerozsvěcovat světýlka a jiné ozdoby. Tepleji se doma oblékat a méně topit. Jelikož je vánoční období, ušetřit na elektřině se dá i takovým způsobem, že místo rozsvícení světel si zapálíme svíčky, naladí to i vánoční atmosféru.

Tereza Krůželová a Nikola Horalíková


 Žáci II. stupně s Mgr. Alenou Urbancovou

 

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu