logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

1. číslo vychází 23. října 

Ahoj, jmenuji se Sára

Ahoj, jmenuji se Sára Sobotková, mám 14 let a jsem IV žákyní 9. ročníku.

Ve volném čase fotím přírodu, lidi, zvířata, děti. Fotek mám tolik, že se mnohdy v počítači nedohledám.

Ráda poslouchám písničky od (Imagine Dragons, Kryštofa, kapela Jelen a kapela Hodiny.) Hraju na flétnu, na kytaru, na klavír, chodím na koncerty, jezdím na koni, hraju voleybal a badbinton. Mám moc ráda vysokohorskou turistiku a celkově cestování.

Ráda dělám dekorace z přírodnin. Ráda hraju společenské hry s přáteli a dělám účesy.

Zajímám se o politiku.


Rozhovor o Vánocích s babičkou narozenou roku 1948

Jak jste prožívali čekání na štědrý den?

Hráli jsme člověče, nezlob se a dámu. Věšeli jsme na stromeček ozdoby a z balicího papíru jsme vyráběli řetězy. Pouštěli jsme ořechy se svíčkou na vodě, dávali jsme olovo do vody a z toho se dělali zvířátka. Vždycky jsme byli natěšený, jaké tvary se z toho vyvinou. Vzpomínám si, že když jsme to dávali do vody tak to syčelo.

Co jste jedli na Štědrý den?

Na Štědrý den jsme měli bramborový salát, mě však zajímali jen rohlíčky.

Co jsi si přála k Vánocům?

Vždycky jsem chtěla kočárek s mrkací panenkou.

Dostala jsi ji?

Ne, nebyli na to peníze.

Pamatuješ si na nějaký další dárek, co jsi dostala?

Malou panenku, která neměla vlasy, tehdy se jí říkalo ,,Plaváček‘‘.

Zpívali jste vánoční koledy?

Někdy Ano.


Jak se slaví Vánoce v jiných zemích?

Německo-

Vánoce v Německu jsou podobné našim Vánocům. Jako se u nás staví betlémy, tam se staví obrovské dřevěné pyramidy, které mají až 12 metrů. Tradice těchto obřích pyramid vznikla ve 30.letech. Jedním z výrazných rozdílů je Ježíšek, kterého si v Německu představují jako staršího muže se zrzavými vlasy a vousy. Nazývá se Weihnachtsmann (vánoční muž). 

Francie-

Ve Francii je zapotřebí si počkat až do rána 25. prosince. Francouzská obdoba Ježíška, kterému se říká otec Noel. Podle tradice se nejčastěji jedí mořské plody nebo ryby.

Rusko-

V Rusku oslava vánočních svátků začíná 6.ledna. Vánoce, stejně tak jako evropské, jsou spojením lidových zvyků, rituálů, koled a pohanských pověr. Ještě na počátku 20. století dostávaly děti dárky pod polštářem, ale dnes už se celá rodina schází u stromečku. V každé rodině stojí ozdobený a osvětlený stromeček, který představuje strom života. Svíčky jsou duchovním světlem a plody (sušené ovoce, jablka, ořechy) jsou znamením věčného království hojnosti.


Foto: Sára Sobotková

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu