logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

1. číslo vychází 23. října 

Desatero slušného chování na plese

Plesy jsou velmi slavnostní příležitostí, kde se dobře uplatní oblečení typu „white tie“. Pokud ovšem navštěvujete ples jednou ročně a drahý oblek by vám zbytečně zabíral místo ve skříni, postačí smoking (nebo i tmavý oblek) pro pány a malé večerní šaty pro dámy. Stejně jako na všech společenských setkáních, i na plese platí jednoduchá pravidla.

  1. První se vychází, potom se vchází. Ve všem musí být systém. Proto by se toto pravidlo mělo dodržovat.
  2. I barman/ka si zaslouží úctu. Jdete si objednat? Tak je dobré použít slova jako: „Prosím, sklenku vína." Neznamená, že když jste na plese, slova jako prosím a děkuji, neexistují.
  3. Žádáte–li ženu/dívku o tanec, je dobré zaprvé umět tančit a zadruhé umět o tanec požádat. Tančit vás nenaučím, ale mohu vás upozornit, že věta typu: „Hej ty, pojď si zatančit,“ je nepřípustná. Postačí jednoduchá věta: „Smím prosit?“
  4. Jsme slušní lidé. Jídlo i pití konzumujeme u stolu, nikoliv na parketě. Snažíme se nemlaskat a nejíst s otevřenou pusou.
  5. Žvýkačka nepatří do úst ani za ucho.
  6. Poslouchejte moderátory, dozvíte se vše, co potřebujete vědět.
  7. Při chůzi do schodů jde jako první žena, protože kdyby náhodou upadla, muž ji bezpečně zachytí. Samozřejmě všichni dobře víme, že se chodí po pravé straně.
  8. Muži, staňte se gentlemany. Ženě při příchodu sundejte kabát a odsuňte jí židli. Po tanci ji nenechávejte na parketě, ale odveďte ji ke stolu.
  9. Trpělivost ve frontách. Každá fronta má začátek a konec. Tak stačí jen trochu trpělivosti a je to!
  10. Na závěr snad: UDRŽUJTE ČISTOTU. JSME LIDÉ.

- Dominik Vydra


7. ročník s Mgr. Ivanou Tálskou

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu