logo svetle modre

 

 

XI. ročník  2019/2020

Zahrada

Z mého herbáře

Naše IV spolužačka nám poslala malou ukázku ze svého herbáře.

MEDVĚDÍ ČESNEK (Allium ursinum)

cesnekPOPIS:

Vytrvalá, asi 10-45 cm vysoká bylina s podzemní cibulí. Cibule je asi 4–6 cm dlouhá a 1–2 cm tlustá. Obalné šupiny jsou bílé až žluté, nerozpadají se. Listy jsou řapíkaté, čepele jsou úzce eliptické až úzce vejčité, na rubu nejsou vyniklé žilnaté (spíš jemné). Dlouhé 10-20 cm a široké 2-5 cm. Květy jsou uspořádány do „chumlu“. Jsou bílé a malé (běžně kolem několika milimetrů v průměru).

KDE HO NAJÍT:

V Čechách, hlavně v severních, se hledá hůř. Na Moravě se vyskytuje v hojném množství. Na dálku je slabě cítit po česneku, když kousek listu rozemnete mezi prsty, je cítit silněji. Tato vůně je důležitá! Pokud najdete listy stejného tvaru, vzhledu a velikosti a nevoní po česneku, jde o jinou, jedovatou rostlinu. Sbírá se před tím, než začne kvést, protože když už má květy, ty nejúčinější látky už nejsou v listech, ale právě v těch květech.

ÚČINNOST:

Účinné látky v medvědím česneku regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Na jaře se jí čerstvý (nejlépe rozžvýkat a sníst celý list). Když sníte listů více, je to samozřejmě účinnější, ale nemělo by se to přehnat. (zvlášť, pokud na něj nejste zvyklí a sníte v jedné porci více jak sedm listů, mohl by na to protestovat váš žaludek) Je vhodný na Jarní očistu těla. Medvědí česnek se také doporučuje pro snížení krevního tlaku, při bolestivých křečových žilách a při potížích s trávením. Nať je bohatým zdrojem vitamínu C.

MOJE ZKUŠENOSTI:

Výborný je v salátu. Když nahradíte běžný ledový salát listy čerstvého medvědího česneku, přidáte rajčata a balkánský sýr, je hotový salát výtečný. Sušený medvědí česnek se zase hodí do různých omáček a polévek jako koření.


PTAČINEC ŽABINEC (též Ptačinec Prostřední) - Stellaria media

ptacinecPOPIS:

Nízká, křehká, hustě rozvětvená a mělce kořenící bylina (tzn., že má kořeny na povrchu půdy). Zelené lístky jsou velké od půl milimetru až do tří centimetrů. Kvete během celého roku.

KDE HO NAJÍT:

V ČR je rozšířen obecně, prakticky na všech půdách od nížin do hor. Nejlépe se mu daří na vlhké a úrodné zemi, kde často tvoří souvislé pokryvy (jsou i případy, kde byla celá „ptačincová“ louka). Roste nejen na jaře, ale i v létě, na některých místech i na začátku podzimu.

ÚČINNOST:

Obsahuje vitamín C, B1 a B2, rutin, ale také železo, zinek, mangan, draslík a selen. Jako léčivka je využíván ke zklidnění pokožky, hojení ran, ekzému, vředů nebo revmatismu.

MOJE ZKUŠENOSTI:

Mladé, dosud nerozkvetlé výhonky (já je jím i rozkvetlé, ničemu to neuškodí) lze použít do salátů, pomazánek, polévek nebo jako alternativu či příměs špenátu. Je také oblíbenou pastvou drůbeže (asi proto máme na zahradě v záhonech věčně nějaké ptáky) a domácího ptactva. Výborný je také v Zeleném smoothie (džus z rozmixovaného ovoce a zelené zeleniny {kterékoli jedlé zelené listy}). Do smoothie jednoduše dáte ovoce (může to být jablko, banán {Ten doporučuji hlavně pro malé děti. Nápoj pak bude pro ně sladší a chutnější.}, pomeranč, atd.) zelené listy, vodu, rozmixujete (v mixéru na džusy samozřejmě) a i když hotový nápoj nevypadá hezky (protože je celý zelený), je výtečný.


PAMPELIŠKA - Taraxacum sect. Ruderalia

pampeliskaPOPIS:

Pampeliška je vytrvalá plevelná rostlina vysoká 5–40 cm, s houževnatým zásobním kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Květy jsou nejdřív sytě žluté (které se dají jíst), později se mění na bílé chmýří (které se už ale jíst nedá). Kvete od dubna do srpna. Když ji utrhnete, začne z ní vytékat bílé hořké (ale zdravé) „mléko“.

KDE JI NAJÍT:

Najít se dá téměř všude (na loukách, u plotu {pozor! Tu netrhejte, může být znečištěná od blízké silnice či od psů}, nebo i v záhonech vaší zahrady). Jediná výjimka, kde ji moc neuvidíte je, město.

ÚČINNOST:

Sbíráme: Kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben). Listy (duben – září) Nať s kořenem (březen – duben) Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Pozitivní účinky má ovšem i na trávící soustavu, takže ji lze užívat při žaludečních poruchách, překyselení žaludku, ale také při prudkém střevním kataru, nechutenství anebo zácpě. Ačkoli je pampeliška lékařská brána spíše jako plevel, už samotný její název napovídá, že se jedná o významnou léčivku.

MOJE ZKUŠENOSTI:

Listy – na jaře jsou výborné mladé lístky, ve kterých ještě není tolik hořkého „mléka“, ale můžete jíst samozřejmě i ty větší. Kořen – co vím, je, že pampeliškový kořen by se měl před přípravou čaje usušit, je to ale věc, kterou nevím jistě, takže raději si z čerstvého kořene nic nepřipravujte, dokud nebudete opravdu jisti, že se to může. / Jinak, ze sušeného pampeliškového kořene se obvykle připravuje čaj. Je dobrý pro podporu chuti k jídlu, tvorby žluče a močopudný prostředek. Uplatňuje se při špatné funkci žlučníku, žlučových kaméncích a zánětech žlučníku, zánětech močových cest a ledvinových kaméncích a při zánětu žaludeční sliznice s nedostatečnou tvorbou kyselin. Kořen by se měl trhat ještě před rozkvětem pampelišek, protože nejvíce účinných látek se pak uchová v něm. Květy – Z květů pampelišek obvykle děláme čaj (čaj lze z čerstvých i usušených květů), med (Recept zde neudávám, protože ho moc dobře neznám. Pokud vás zajímá, vyhledejte si jej.), ale také věnečky pro malé sestry.


PODBĚL LÉKAŘSKÝ OBECNÝ Tussilago farfara (Možná ho znáte jako - koňské kopyto, ubytmík, mateří líčko, líčko Panny Marie, májík, lopušnici, babušku nebo babuši)

podbelPOPIS:

Žluté květy, dost podobné pampelišce. Roste v trsech, i ojediněle.

KDE HO NAJÍT:

Kvete od března do dubna. V horských výšinách i do srpna.

ÚČINNOST:

Podběl lékařský má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů. Užívá se v nálevu, samotný nebo v čajových směsích. Čerstvé lístky z odvaru se přikládají na spáleniny, oteklé a bolavé klouby a na špatně hojící se vředy. Má mírný močopudný a antiastmatický účinek. Lidové léčitelství doporučuje obklady z jeho výluhu na záněty žil a obtížně se hojící rány. Podběl se nedoporučuje vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů k dlouhodobému užívání, ačkoliv je jejich obsah velmi malý a rapidně se snižuje sušením. Samostatně podávaný také není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.

MOJE ZKUŠENOSTI:

Zkuste si utrhnout květ podbělu a jeho žluté kvítky žvýkejte (pozor – nepolykat). Je to moc dobré – a hlavně zdravé.


KOPŘIVA DVOUDOMÁ - Urtica dioica

koprivaPOPIS:

Každý ji asi zná. Jste zvyklí na ni nadávat a klít, když vás žahne. Je to ale výborná rostlina, pokud ji máte jíst.

KDE JI NAJÍT:

Určitě ji najdete někde za domem, či na polních cestách. A když ji nenajdete vy, najde ona vás. Vždycky je totiž možné, že na sebe upozorní tím, že vás polechtá svými listy, Trhejte ji před rozkvětem. (Můj tip: Na trhání si vezměte silné pracovní rukavice.) Dejte pozor, aby nebyla okousaná, protože kopřivy jsou jedním z hlavních jídel hlemýžďů.

ÚČINKY:

Říká se, že účinné látky obsahuje jen kopřiva sklizená do 15. května, ale myslím, že je to jedno. My ji trháme i později a žádných „neúčinků“ jsem si nevšimla. Kopřiva obsahuje vitamín K, který je v jejích zelených listech (upozornění – nejezte kopřivy syrové). Chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti, dále působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky) a urychluje hojení ran. Podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka. Kopřiva se nejčastěji podává ve formě odvaru nebo nálevu (1 čajová lžička (sušené) na 250ml vody, podává se 3× denně). Kopřivový čaj pomáhá k celkovému pročištění organismu, posiluje cévní systém a pomáhá proti revmatickým bolestem. Čerstvá vylisovaná šťáva z mladých kopřiv pročistí krev a zbavuje stresu.

MOJE ZKUŠENOSTI:

Kopřiva se musí nejprve uvařit, než ji sníte, protože když toto neuděláte, ještě hodně dlouho vás nepřestanou pálit ústa. (Jednou jsem lezla po zahradě a jedla všechno, co jsem věděla, že můžu. A pak jsem našla kopřivu a zkusila ji sníst. Ani nevíte, jak rychle jsem utíkala dolů pro něco, co by mi na to pomohlo.) Kopřiva je výborná jako náhražka klasického špenátu. Jen jí musíte natrhat víc, protože i když natrháte plný hrnec kopřiv, při vaření se objem o dost zmenší.

UŽITEČNÉ RADY:

1. Nikdy netrhejte bylinky na okrajích silnic, protože tam se na ně práší škodliviny z aut.

2. Netrhejte bylinky v místech, kde používají WC psi (např. u plotu, v parku). Asi nechcete jíst bylinky počurané, že?

3. Nikdy nejezte žádné rostliny, o kterých jistě nevíte, že se dají jíst. Vždy se napřed přesvědčte, např. na internetu, v herbáři, atd.

4. Listy a květy ze stromů trhejte jen, když víte, co je to za strom (např. březové listy a květy lípy se pít dají (v čaji). Naopak listy (květy a plody) různých okrasných stromů by se ve většině případů pojídat neměly (např. tis).


TOTO BYLA JEN MALÁ UKÁZKA VŠECH TĚCH JEDLÝCH PLEVELŮ, BYLINEK A DOKONCE I STROMŮ. POKUD VÁS TOTO TÉMA ZAJÍMÁ, URČITĚ SI NAJDETE NĚJAKÉ HERBÁŘE, A NEBO I BYLINKÁŘE, KTERÝ O BYLINKÁCH HODNĚ VÍ A PŘEDÁ VÁM SVÉ ZKUŠENOSTI.


Kristýna Primasová, IV žačka

 

skolni casopis2019 krajskolni casopisskolni casopis2017 kraj

logo skoly snapisem© 2020 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu